ПН - ПТ 8.00 - 19.00

СБ. 9.00 - 18.00

НД. Вихідний

(044) 426 92 57

АПНОЕ — фото №1
21 вер

АПНОЕ

Наше здоров'я та самопочуття безпосередньо залежить від якості сну. Повноцінний нічний відпочинок впливає на здатність організму протистояти стресам, відображається на нашому зовнішньому вигляді. Що таке апное? Це небезпечний стан, що є наслідком хропіння та супроводжується зупинками дихання у нічний час доби.

У людини може бути до 400 випадків нічного апное. Внаслідок цього виникають систематичні головні болі, починає турбувати слабкість і сонливість, знижується концентрація уваги, падає працездатність. Все це лише частина проявів, з якими стикається пацієнт, що не висипається.

Синдром нічного апное – що це?

У момент відпочинку, коли тонус мускулатури горлянки значно звужується, починають створюватися всі умови для спадання дихальних шляхів та зупинки дихання. Згодом подібних явищ організму починає бракувати кисню, що позначається на роботі життєво важливих органів, - серця та головного мозку.

Синдром обструктивного апное сну це великий стрес для організму, і натомість якого починає розвиватися артеріальна гіпертензія. Пацієнти, які страждають на апное уві сні, схильні до ризику виникнення інфарктів та інсультів. Відсутність якісного нічного відпочинку призводить до зменшення вироблення гормону росту, що відповідає за перехід жиру в енергію. Людина з хронічним недосипанням змушена систематично споживати їжу для поповнення життєвих сил. У результаті відбувається швидкий набір маси тіла, а схуднути стає дуже проблематично.

Жир, який відкладається в ділянці шиї, сприяє ще більшому звуженню шляхів дихання та прогресуванню синдрому апное. Впоратися із замкнутим колом та вилікувати патологію може лише дипломований фахівець.

Синдром апное уві сні – різновиди

Класифікують:

 • центральне апное, у якому рух грудини і живота відсутні. Пов'язано з погіршення роботи певних відділів мозку
 • обструктивне апное виражено спробами вдихів, але кисень погано надходить у легені;
 • змішане, пов'язане з комбінованим звуженням дихальних шляхів.

Чинниками появи синдрому виступають неправильні процеси діяльності мозку. Це можуть бути травми, спадкова схильність. Відіграють роль та анатомічні особливості будови носоглотки.

Найчастішою причиною апное сну виступає хропіння. Як правило, подібний симптом виникає в результаті ожиріння та надмірної ваги. Серед причин апное уві сні розрізняють зловживання алкоголем та куріння.

З віком ймовірність появи нічного апное у дорослих збільшується у рази.

Як лікувати апное?

Наступні нескладні рекомендації допоможуть вам полегшити стан та покращити сон, але не позбавлять вас проблеми. Лікування апное проводиться у стінах медичного закладу та передбачає проведення оперативного втручання.

Рекомендації щодо лікування апное сну:

 1. Сон на боці. Багато людей люблять спати на спині, що сприяє западанню язика та негативно впливає на дихання. Привчіть себе спати на боці, і вам буде набагато легше дихати вночі
 2. Голова під час відпочинку має бути трохи піднесеною. Купуйте спеціальну подушку, яка надаватиме вашій голові спеціальне положення
 3. Не захоплюйтесь седативними препаратами. Такі ліки здатні згубно впливати на тонус мускулатури та призводять до її розслаблення.
 4. Не зловживайте спиртним. Алкогольні напої призводять до розслаблення м'язів глотки, що провокує появу хропіння
 5. Боріться із зайвою вагою. Якщо саме це спричинило апное, варто скинути вагу на 10% від маси, що полегшить подих
 6. Позбудьтеся шкідливих звичок. Дим тютюну призводить до появи хронічних процесів у ЛОР-органах, їх набряклості.
 7. Подбайте про вільне носове дихання. Добре допомагають будь-які краплі від закладеності носа. Якщо проблема має хронічний характер, важливо проконсультуватися з досвідченим лікарем

Додаткові заходи лікування нічного апное входить до застосування спеціальних внутрішньоротових пристроїв. Їхня дія доведена, і вони досить непогано справляються з початковими формами недуга.

Апное у дітей

Вважається, що затримка дихання, що триває не більше 20 секунд у дорослих, – це нормальне явище. Але у дитини такі випадки не повинні тривати довше 10 секунд. Ознака не виступає самостійною патологією, а є результатом наявних проблем зі здоров'ям.

Відомо, що нічне апное у дітей зустрічається приблизно у 2% і зумовлено рядом тих чи інших причин.

Синдром апное у дітей може давати себе знати, як під час нічного відпочинку, так і в процесі неспання. Даний прояв виступає поширеною причиною летальних наслідків при апное у дітей до року.

Синдром може виникати з різних причин і бути наслідком таких патологій, як:

 • недокрів'я
 • епілепсія
 • зайва вага
 • алергічні прояви та багато іншого

Недоношені діти автоматично входять до групи ризику виникнення випадків затримок нічного дихання. Мають вплив та будову носоглотки, різні травми, генетика.

Апное сну у дітей ознаменується такими ознаками:

 • диханням з періодичними перервами
 • тривожними рухами під час сну, посмикуваннями
 • хропінням
 • ціанозом шкіри
 • втратою свідомості

Якщо ви помітили симптоми апное у свого малюка, обов'язково перевірте, чи нічого не заважає його диханню. Помасажуйте його кінцівки, приступіть до штучного дихання, зателефонуйте в швидку допомогу.

Вас обов'язково повинні насторожити такі сигнали, як надмірна слабкість, занепад сил, виникнення проблем із психологічним розвитком, відставання у зростанні та наборі маси.

Навіть рідкісні нічні затримки дихання погано позначаються на загальному стані здоров'я дитини, тому важливо своєчасно відвідати лікаря-отоларинголога та зайнятися лікуванням синдрому апное.

Апное сну – симптоми та діагностика

Є характерні сигнали, якими можна визначити наявність проблем із диханням:

 • зупинки дихання
 • сильне хропіння з перериванням
 • часті позиви до сечовипускання
 • хронічний недосип
 • ослаблення організму через постійну сонливість
 • набір зайвої ваги
 • стрибки кров'яного тиску

Спостерігайте за тим, як спить ваша близька людина. Зазвичай виникає хропіння, за яким слідує затримка дихання, після чого людина голосно починає хропіти і робить кілька вдихів і видихів. Сон у таких хворих дуже тривожний, вони повертаються в ліжку, смикають кінцівками.

Якщо ви помітили такі прояви, обов'язково зверніться до професіонала. Діагностикою апное займаються лікарі-сомнологи та отоларингологи.

Лікування апное

Щоб позбутися небезпечного синдрому, використовуються різні методики. Вони поділяються на основні та додаткові. Останні передбачають зміну способу життя: позбавлення від шкідливих звичок, корекція харчування, використання спеціальних пристроїв під час сну. Операції спрямовані на відновлення дихання та усунення хропіння.

Медичний центр Леомед (у Києві на Подолі, Правий берег) практикує один із найефективніших способів лікування апное уві сні. Йдеться про увулопалатопластику. Втручання проводиться лазерною коагуляцією для зниження тканин носоглотки і триває не більше 15 хвилин.

Для проведення операції використовується місцеве знеболювання, після якого пацієнт швидко відновлюється та вирушає додому. Для досягнення бажаного результату достатньо одного сеансу.

Висновки

Апное є серйозним приводом для звернення до лікаря-сомнолог або ЛОР. У жодному разі не можна залишати поза увагою синдром обструктивного апное, тому що це явище здатне не тільки завдати серйозної шкоди здоров'ю, а й може закінчитися трагічно для пацієнта. Лікування синдрому лише оперативне, але пацієнту важливо дотримуватись певних лікарських рекомендацій щодо зміни способу життя після втручання.

Сучасна методика лазерного впливу увулопалатопластика дозволяє раз і назавжди забути про випадки апное та покращити якість життя пацієнта.

 

Почніть лікування зараз

Ваше ім'я
E-mail
Номер телефону